t

13 stycznia 2006 roku o godzinie 13:00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie po raz pierwszy wykonaliśmy publicznie utwory klezmerskie. To początek istnienia zespołu BERBERYS. Kiedy opuszczaliśmy pomieszczenie, w którym występowaliśmy, ludzie pytali nas o płytę… Byliśmy zdumieni! Tego dnia po występie usiedliśmy razem i przeprowadziliśmy między sobą krótką rozmowę… Czy warto było? Tak! Tak, postanowiliśmy grać razem! Czterech facetów po czterdziestce, których po kilkudziesięciu latach od ostatniego spotkania, los postanowił połączyć. W tempie ekspresowym ustaliliśmy repertuar, zagraliśmy wiele prób i stworzyliśmy pierwszą płytę demo wraz z naszą pierwszą wokalistką Wiktorią Trynkiewicz. Musieliśmy rozwiązać bardzo ważny problem… Mamy repertuar, jesteśmy gotowi, ale gdzie będziemy występować ? Kilka miesięcy później, lider zespołu zaczął szukać miejsca, które będzie odpowiadać naszej muzyce. Znalazł takie miejsce na Starym Mieście w Lublinie. To Mandragora! Miejsce absolutnie wyjątkowe! Miejsce z duszą, w którym czas jakby zatrzymał się… Do dzisiaj można nas tam usłyszeć w każdy piątek. Do dzisiaj bawimy ludzi naszą muzyką w tymże miejscu, a goście z całego świata często tam wracają… Zespół BERBERYS jest zespołem absolutnie otwartym na współpracę z innymi muzykami, a zwłaszcza z młodymi wokalistami. Jesteśmy często zapraszani na festiwale, na koncerty związane z kulturą żydowską w całej Polsce. Trzon zespołu stanowią bardzo doświadczeni muzycy, którzy na scenach polskich i scenach wielu krajów świata zagrali setki koncertów. Liderem zespołu jest Zbigniew Smagowski- akordeon

Krzysztof Pachla - klarnet
Marian Pędzisz - skrzypce, altówka i piano
Stanisław Błach - kontrabas
Iwona Syroka - wokal
Daniił Isajev - wokal

Bardzo często współpracowali i współpracują nadal z zespołem: Agata Królikowska - wokal (urlop) , Jacek Sribniak - klarnet, Krzysztof Rogowski - klarnet, Krzysztof Kukawski - kontrabas. Marta Butryn - wokal, Katarzyna Skoniecka - wokal Wcześniej śpiewały z nami: Wiktoria Trynkiewicz, Agata Królikowska, Aleksandra Oberda- Alimbajew oraz Marta Butryn, która do dziś wspiera nas często swoim wokalem na naszych koncertach.

Zespół ma na swoim koncie płytę, nagrania radiowe oraz nagrania telewizyjne. Pokora do sztuki i najwyższy szacunek do naszych słuchaczy stanowią nasze motto! Każdy nasz występ to pozytywna energia! Na scenie zostawiamy całe nasze serca. Mamy bardzo bogaty repertuar zarówno wokalny jak i instrumentalny. Utwory wokalne śpiewane są w językach: jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.